Chinese (Traditional)EnglishFrenchGermanNorwegianPolishRussianUkrainian

Tak smakuje Warmia i Mazury – Zdrowo i autentycznie

Tak smakuje Warmia i Mazury – Zdrowo i autentycznie

Tak smakuje Warmia i Mazury – Zdrowo i autentycznie

Z sezonu na sezon rośnie liczba kulinarnych podróżników, rozsmakowujących się w regionalnych potrawach. Niezwykłe bogactwo smaków znajdziemy na Warmii i Mazurach, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością w harmonijnym duecie, tworząc niezwykłą kulinarną mozaikę.

Docenia to również Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury, promując ich lokalne produkty i tradycyjne receptury. Zrzeszając producentów, gospodarstwa rolne, restauracje, stowarzyszenia i instytucje, dba o to, aby promować lokalną żywność wśród mieszkańców i turystów, czyniąc ją bardziej rozpoznawalną i dostępną dla szerszego grona odbiorców.

Fot. Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury

Lokalne produkty, tradycyjne receptury i autentyczne smaki tego malowniczego regionu promuje Sieć Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury. To prawdziwy powrót do korzeni, który przynosi korzyści z jednej strony naszemu zdrowiu, a z drugiej strony – lokalnej społeczności.

Sieć zrzesza gospodarstwa rolne, producentów i zakłady przetwórstwa żywności, restauracje, a także stowarzyszenia i instytucje związane z dziedzictwem regionu. Wszystkie te podmioty dbają o to, by tradycyjna żywność pochodzenia lokalnego była rozpoznawalna i dostępna zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów.

Producenci i przetwórcy – serce lokalnej kuchni

Na kulinarną mapę Warmii i Mazur składają się dziesiątki gospodarstw, zakładów przetwórczych i manufaktur rzemieślniczych. Każdy z tych podmiotów wnosi coś wyjątkowego, a ich wspólnym mianownikiem jest przywiązanie do tradycji, szacunek dla środowiska oraz pasja do wytwarzania żywności najwyższej jakości.

 

Danie gulasz wołowy - Zajazd "Pod Kłobukiem".

Fot. Zajad Pod Kłobukiem

Gospodarstwa ekologiczne dbają o to, by ich produkty były nie tylko smaczne, ale też w pełni naturalne, jak najmniej przetworzone. Przykładem są tradycyjnie wytwarzane sery, których smak odzwierciedla naturalność regionalnych pastwisk. Wędzarnie oferują wyroby przygotowywane według dawnych receptur, a każdy ich kęs przypomina o wielowiekowej tradycji.

Przetwórcy owoców i warzyw proponują produkty, które kuszą aromatem domowej spiżarni – od dżemów, przez powidła, po kiszonki. Ceniąc naturalność i prostotę, producenci sięgają po tradycyjne techniki przetwórstwa, co przywołuje na pamięć smaki dzieciństwa.

Pełną listę członków sieci można znaleźć na stronie.

Źródło: serwis Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna w Olsztynie www.mazury.travel