Nietrudno się zakochać w lecie, kiedy jesteśmy na Warmii i Mazurach. Region kusi pięknymi widokami, urokliwymi trasami turystycznymi wiodącymi pośród lasów i jezior oraz cudownym klimatem.
Gdy tylko mamy kilka wolnych dni, zastanawiamy się, jak najlepiej je spędzić, by wykorzystać czas do ostatniej minuty. Może warto zaplanować ciekawy, atrakcyjny wyjazd dla całej rodziny?
Zacznijmy od Nadzalewowej Kolei Drezynowej Tolkmicko-Frombork. To propozycja wycieczki dawną linią kolejową wiodącą wzdłuż Zalewu Wiślanego od Elbląga do Braniewa. Na tę wycieczkę wybierzemy się jednak nie pociągiem, a… prawie rowerem. Drezyna rowerowa to specjalnie skonstruowany pojazd kolejowy napędzany siłą mięśni.
Jazda nią polega to na działaniu zespołowym – pasażerowie razem pedałują, aby nadać pojazdowi pęd. Jedna drezyna mieści cztery osoby dorosłe albo dwie dorosłe i troje dzieci. Przejazd drezyną to ciekawa alternatywa dla wycieczki zwykłymi rowerami, szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi.
Fot. www.nadzalewowa.pl
Do przejazdu drezynami udostępniono dwa odcinki linii kolejowej. Możemy pojechać z Tolkmicka do przystanku Święty Kamień i z powrotem (8,6 km) lub z Fromborka do przystanku Święty Kamień i z powrotem (14,6 km).
Trasa jest bardzo malownicza, biegnie wzdłuż zalewu, przez las, dzięki czemu możemy doświadczać bezpośredniego kontaktu z naturą, odpocząć od zgiełku, a nawet zobaczyć dzikie zwierzęta. Do Tolkmicka albo Fromborka dojedziemy samochodem albo rowerem, a nawet dopłyniemy stateczkiem wycieczkowym z Krynicy Morskiej.
Fot. www.mazury.biol.uw.edu.pl
Druga propozycja to wizyta w Mazurskim Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej w Urwitałcie. Placówka powstała w celu edukowania i kształtowania świadomości ekologicznej, a także realizowania czynnej ochrony przyrody okolicy jeziora Łuknajno. Funkcjonuje tu interaktywne centrum nauki oparte o nowoczesną wystawę, która prezentuje procesy zachodzące w środowisku naturalnym regionu, w szczególności w małych zbiornikach wodnych i ekosystemach bagiennych.
Warto tu przyjechać z dziećmi, łącząc aktywny wypoczynek ze zdobywaniem wiedzy o świecie przyrody. Dodatkowo w okolicy znajdują się m.in. wieże widokowe, z których można obserwować ptaki wodne na terenie rezerwatu przyrody Jezioro Łuknajno.
Fot. www.facebook.com/MiastoMikolajki/
Więcej takich wież widokowych znajdziemy na Mazurskiej Pętli Rowerowej, czyli szlaku o długości 310 km, który wiedzie wokół Wielkich Jezior Mazurskich. Wzdłuż całej trasy wież jest dziewięć, a w razie potrzeby turyści mogą też odpocząć w 18 tzw. miejscach obsługi rowerzystów. Na rodzinną wycieczkę szczególnie warto wybrać się na odcinku Mikołajki-Mrągowo.
Mikołajki znane są ze swoich turystycznych walorów i oferują wiele miejsc, w których całą rodziną można miło spędzić czas. Dalej trasa prowadzi wzdłuż brzegu jeziora Tałty i zahacza o punkt widokowy na cyplu w Jorze Małej. Kolejne na trasie jest Kosewo. Tu znajdziemy lokale gastronomiczne oraz pensjonaty i pola kempingowe, gdzie możemy skorzystać z noclegu. Stąd mamy widok na dwa jeziora – Probarskie oraz Juksty.
Fot. Redakcja MAT. Promenada w Mrągowie.
10 km dalej położone jest Mrągowo, do którego „prowadzą wszystkie drogi”, jak śpiewał Cezary Makiewicz, zachęcając do przyjazdu na coroczny Piknik Country. Tutaj możemy podziwiać okolice z dwóch wież widokowych: przy ul. Rynkowej i na Górze Czterech Wiatrów.
Atrakcjami dla najmłodszych w sezonie letnim są tu m.in. park linowy oraz Miasteczko Westernowe Mrongoville, gdzie można poczuć się jak na prawdziwym Dzikim Zachodzie.
Źródło: www.mazury.travel